Dlaczego gracze wciąż wybierają najprostsze gry, czyli owocówki

Jeśli jesteś fanem gier hazardowych i zdarzało Ci się wiele razy korzystać z kasyn, czy to naziemnych, czy o online, to na pewno zdążyłeś już poznać mnóstwo gier różnego rodzaju. I nie mamy tutaj na myśli wyłącznie slotów. Owszem,automaty hazardowe to najpopularniejsze bez wątpienia gry w kasynach. Oprócz tego możesz przecież jeszcze zagrać w gry stołowe jak ruletka albo karciane. W końcu poker, blackjack, bakarat, keno, bingo, domino, kości, zdrapki i inne gry hazardowe znane są od wielu dziesięcioleci i nieustannie cieszą się nieprzemijającą popularnością wśród fanów gier hazardowych.

Wracając do lotów, mamy tutaj także rozbudowany podział na wiele różnych kategorii. Mamy na początek gry owocowe, potem idą sloty klasyczne, następne w kolejce są sloty Hot Spot. Potem mamy maszyny slotowe wideo oraz 3D. Także całe mnóstwo mniej lub bardziej ciekawych gier, które nie dają się zbyt łatwo zaszufladkować do jednej z powyższych kategorii.

Niemniej jednak statystyki publikowane regularnie przez czołowych producentów oraz liczące się na rynku kasyna online pokazują wyraźnie, że największą popularnością wśród graczy cieszą się tylko dwie kategorie – gry owocowe i sloty wideo. O ile łatwo można zrozumieć popularność gier slotowych wideo, o tyle ciekawi Cię zapewne, z czego wynika tak wielka popularność owocówek? Dziś postaramy się przyjrzeć nieco bliżej tej ciekawej kwestii.

Gry owocowe – jakie są ich główne cechy?

Omawianie tego interesującego zagadnienia zaczniemy w zasadzie od końca – albo raczej od zupełnie niespodziewanej strony. Skupmy się najpierw na grach wideo. Otóż jak zapewne każdy gracz wie doskonale, maszyny slotowe wideo cechują się wspaniałą oprawą graficzną, pełną wizualnych wodotrysków, rozbudowanych animacji, skomplikowanych teł i ogólnie rzecz biorąc rzucają na kolana oprawą wizualną. Do tego dochodzi jeszcze spora liczba funkcji dodatkowych, niekiedy bardzo nowatorskich i po prostu zaskakujących. Mamy tutaj na przykład sticky wildy, expanding wildy, gry bonusowe, wysokie mnożniki wygranych, opcje typu avalanche (symbole znikające i zastępowane spadającymi z góry), czy też nudge (ręczne popychanie wybranych bębnów). Krótko mówiąc, sloty wideo oferują mnóstwo atrakcji i opcji dla graczy, więc można spodziewać się, że to właśnie one będą najczęściej wybierane. A jak na tym tle wyglądają gry owocowe?

Cóż, popularne owocówki stoją po przeciwnej stronie skali, niż sloty wideo. Owocówki dysponują bardzo okrojoną liczbą funkcji. Najczęściej mają 3 lub 5 bębnów i trzy rzędy symboli. Liczba linii wygranych zazwyczaj jest bardzo niska i może wynosić nawet 1. Czasami będą to 3 linie, najczęściej 5. Oczywiście zdarzają się gry owocowe z większą liczbą linii, ale nie ma co oczekiwać w tej grupie tytułów typu Megaways mających po kilkadziesiąt tysięcy linii wygranych! Tak, 5 linii to taki typowy wynik w grach owocowych.

Oczywiście wiele owocówek oferuje graczom wildy, scattery i darmowe spiny, jednak nie ma się co spodziewać bardzo rozbudowanych funkcjonalności. Co więcej – możemy od ręki wskazać mnóstwo gier owocowych, które nie oferują graczom dosłownie żadnych bonusowych rozwiązań, czy opcji. Mają oni do dyspozycji jedynie obstawianie kolejnych rund i kręcenie bębnami. Żadnych wildów, bonusów, darmowych spinów itp. Po prostu nic. A jednak mnóstwo gier owocowych cieszy się olbrzymią popularnością. Z czego to się bierze?

Z czego wynika popularność gier owocowych?

Maszyny slotowe z grupy owocówek są popularne w zasadzie z jednego podstawowego powodu – emocji towarzyszących rozgrywce. Ta pozorna prostota przekłada się na zupełnie inne doznania, niż w przypadku rozbudowanych slotów wideo. W tym drugim przypadku skupiasz się głównie na podziwianiu rozwiązań graficznych, animowanych symboli i innych efektownych rozwiązań wizualnych, w efekcie czego sama kwestia zwycięskich kombinacji i powiązanych z nimi wygranych schodzi niejako na drugi plan.

Natomiast w przypadku slotów owocowych to właśnie najważniejszą kwestią jest kręcenie bębnami, ustawianie symboli na aktywnych liniach wygranych w oknie gry oraz oczywiście punktowane kombinacji i zgarnianie wygranych. Wszystkie elementy, które nie są bezpośrednio związane z tymi zagadnieniami, traktowane są jako zbyteczne rozpraszacze oraz po prostu zostają usunięte. Tutaj największy nacisk kładzie się na dynamikę rozgrywki, szybko zmieniającą się sytuację na bębnach oraz brak tak zwanych „ozdobników”, które rozpraszają gracza. W efekcie gra oferuje Ci nieustannie najwyższy poziom emocji, które powodują, że nie można się od gry oderwać. Choć może nie wyglądać aż tak imponująco, jak niektóre najlepsze sloty wideo, to jednak doznania oferowane przez dobrze zaprojektowane gry owocowe są po prostu niedoścignione!

A jakie tytuły gier owocowych zasługują na szczególne uznanie? Uważamy, że najlepszym pomysłem, którym warto się zainteresować są te wszystkie tytuły, które można potraktować za połączenie slotów owocowych oraz gier typu Hot Spot. Oferują one po prostu wszystkie najlepsze cechy gier slotowych w jednym! Zainteresuj się na przykład grami takimi jak Starburst (nie jest to gra owocowa, ale to najlepszy przedstawiciel Hot Spot na rynku!), Sizzling Hot, Mega Jack, Fruit Mania, Fire Joker, Mega Joker, Dazzling Hot, Ultra Hot Deluxe, Fruit Shop automat, Fruitinator, Golden Fruits czy też Sweety Honey Fruity. Tak naprawdę to większość gier owocowych takich firm, jak Wazdan Gaming, Microgaming, NetEnt, Play’n GO czy też Novomatic zasługuje na uznanie!